“Do izbora u istom danu izmjenom zakona”

Foto: Ivana Božović
Nakon što je predsjednik Milo Đukanović vratio Skupštini izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi kojima je predviđeno objedinjavanje lokalnih izbora, iz CDT-a kažu da je to logičan potez, jer se već zakazani izbori u Beranama i Ulcinju mogu odgoditi samo primjenom Zakona o izboru odbornika i poslanika. Očekuju da Đukanović postupiti na istovjetan način i ako Skupština potvrdi raniju odluku. S tim su saglasni i pravnici koji ocjenjuju i da ne postoje razlozi za retroaktivnu primjenu zakona.
To što predsjednik Milo Đukanović nije potpisao izmjene zakona kojima se odlažu lokalni izbori u Beranama i Ulcinju, i Skupštini vratio zakon kojim je predviđeno da se lokalni izbori u 14 opština održe u jednom danu, jedina je ispavna odluka, smatraju u CDT-u. Objašnjavaju i zašto.
“Pokušaj da se lokalni izbori odlože kroz izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi predstavlja jedan nedemokratski presedan. Jedini način da se desi održavanje izbora u istom danu je da se usvoje izmjene Zakona o izboru odbornika i poslanika, a to je zadatak Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu”, kazala je Biljana Papović iz CDT-a.
Predsjednik je postupio suprotno stavu poslanika DPS-a koji su, zajedno sa ostatkom opozicije, koalicijom Crno na bijelo i SNP-om nedavno glasali za taj zakon. Sada se postavlja pitanje – šta ukoliko Zakon o lokalnoj samoupravi bude ponovo usvojen?
“Smatramo da bi jedini ispravan način bio da predsjednik ostane pri ovom stavu da je u pitanju jedan nezakonit čin i da je to jedna vrsta odbrane demokratskih pravila i ustavnih principa i da ne dođe u krajnjem do odlaganja ovih lokalnih izbora. Mora se onemogućiti da političari donose odluke i odlažu izbore kako njima odgovara”, naglašava Papović.
Činjenica je, kaže za Parlamentarni program, dekan Fakulteta za državne i evropske integracije Đorđije Blažić da je predsjednik lokalne izbore u dvije opštine već raspisao.
“Sada se pokušava preko zakona da se vrši objedinjavanje izbora dok je proces u toku. Sad se tu otvara pitanje i dovodi po meni u profesionalnom smislu ozbiljno pitanje. Ja ne vidim pravni način, osnov da predsjednik promijeni svoju odluku. Na osnovu čega? Ovdje je prilično sporna situacija da li se to uopšte može uraditi i ja lično mislim da predsjednik nema ta ovlašćenja”, smatra Blažić.
Sada ostaje da se o zakonu ponovo izjašnjavaju, a kada će se taj akt naći na dnevnom redu još se ne zna, jer ne postoji jasno definisan rok za to. Ono što je izvjesno je da se o Zakonu o lokalnoj samoupravi mogu izjašnjavati već u martu na redovnom zasijedanju, ali konačnu odluku, kako su nam pojasnili iz Parlamenta daće kolegijum Skupštine na čelu sa vršiocem dužnosti predsjednika Strahinjom Bulajićem.
izvor rtcg. me