Ulcinjski odbornici jednoglasno za vodosnabdijevanje naselja Kruče

foto Selver Vukovic SO Ulcinj
Na današnjem zasijedanju Skupštine grada usvojen je rebalans budžeta za tekuću godinu I Odluka o davanju saglasnosti Vladi Crne Gore za obezbjeđenje izgradnje i obavljanja komunalnih djelatnosti javnog vodosnabdijevanja i upravljanja komunalnim otpadnim vodama u naselju Kruče.
Usvajanjem ove odluke, stvoreni su uslovi da se mještanima Kruča, konačno obezbijedi uredno vodosnabdijevanje, kao i odvođenje i prečišćavanje otpadnih voda.
Predsjednik opštine Ulcinj Ljoro Nrekić, na čiju je inicijativu ova odluka i uvrštena na dnevni red, za Portal Ulcinj kaže da je zadovoljan što uskoro kreće realizacija ovako kapitalne investicije, i što su zeleno svjetlo dali svi odbornici. Odluka je usvojena jednoglasno.
Nrekić je još u maju potpisao Memorandum o saradnji sa JP “Regionalni vodovod Crnogorsko primorje”, kada se Ulcinj I zvanično pridružio akciji opštine Bar i Regionalnog vodovoda. “ Potpisivanjem tog Memoranduma, Kruče se pridružilo barskim naseljima Veliki pijesak, Dobra Voda I Utjeha”, podsjetio je Nrekić.
S obzirom da se naselje Kruče nalazi na granici sa opštinom Bar, podsjeća Nrekić, inicirano je da se i Ulcinj priključi Baru i Regionalnom vodovodu.
“ Započeto je rješavanje višedecenijskog problema mještana Kruča, koji nemaju vodu za piće u svojim domovima, “ rekao je Nrekić.

On ističe da Kruče ima oko dvije i po hiljade kuća i vikendica.
“ Pored toga što će toliki broj porodica dobiti pijaću vodu u svoje domove, realizacija ovog projekta predstavlja i dodatan podstrek za turističku valorizaciju ovog naselja. Ljudi su bez vode, transportovali su vodu cistjernama. Ima dosta razvojnih projeka tamo, hoteli sa pet zvjezdica. Tako da se omogućava I investitorima da grade, jer izgradnja hotela bez adekvatne infrastrukture ne ide”, istakao je Nrekić.
Vlada za ovaj projekat, uz podršku Evropske banke izdvaja preko 12 miliona eura. Konkretne aktivnosti I početak realizacije planirano je da počnu naredne godine.
Odbornici su izglasili I rebalans budžeta. Podsjetimo, u opštinskoj kasi biće9, 28 miliona eura, što je za 4,73 miliona manje , u odnosu na planirani I predloženi budžet. U obrazloženju, kao osnovni razlog umanjenja bužeta navodi se slabije ostvarenje, kako sopstvenih, tako i ustupljenih prihoda, uslijed okolnosti izazvanih pandemijom koronavirusa.
Rebalansom budžeta tekući troškovi iznose 3,27 miliona eura, što je manje za 1,26 miliona, u odnosu na prvobitni plan.
Najveće umanjenje odnosi se na transfer institucijama, pojedincima, NVO i javnom sektoru- sa 1,23 miliona na 860 hiljada eura. Izdaci za bruto I neto zarade umanjeni su za deset odsto. Takvu odluku je donio predsjdenik Opštine, a prihvatila je Skupština.U pitanju je programu mjera podrške građanima i privredi tokom trajanja epidemije, što je direktno uticalo na smanjenje prihoda, navodi se u obrazloženju predloga odluke o rebalansu bužeta za 2020. godinu.
Umanjeni su I kapitalni izdaci, koji su svedeni na 2,39 miliona eura. Prvobitno je taj iznos predviđao sredstva od 6,32 miliona. Dakle, kapitalni izdaci umanjeni su za 3,93 miliona.
Navodi se i da sredstva od KFW banke za realizaciju projekta poboljšanja vodosnabdijevanja i odvođenja otpadnih voda (faza V), neće biti realizovana u planiranom iznosu.
Znatno su umanjeni i planirani prihodi. Pa, tako umjesto planirana 2,2 miliona eura od poreza na nepokretnosti, Opština će prihodovati 1,3 miliona. Od naknada za uređivanje i izgradnju građevinskog zemljišta planirani prihod iznosio je 1,81 miliona eura, dok je sada taj iznos sveden na pola miliona.
U planiranim prihodima, najveće učešće imaju transferi iz budžeta Egalizacionog fonda, ali I oni su umanjeni. Pa umjesto 3,76 miliona, iznose 1,86 miliona eura.
Nastavak sjednice zakazan je za ponedjeljak.